Autisme wordt vaak omgeven door vooroordelen, misverstanden en onwetendheid. Toch is het voor veel mensen simpelweg een andere manier van in de wereld staan. Dries, een 26-jarige jongeman met autisme, deelt openhartig zijn ervaringen over het leven met deze ontwikkelingsstoornis. In een eerlijk gesprek vertelt hij over de uitdagingen die hij tegenkomt, de dingen waar hij plezier uit haalt, en hoe hij naar zijn toekomst kijkt. Zijn verhaal toont aan dat autisme niet per se een beperking hoeft te zijn, maar ook een bron van passie en een unieke kracht kan vormen.
Heb je het gevoel dat mensen anders naar jou kijken?
“Ik heb niet echt het gevoel dat ik anders bekeken word. Dat komt omdat mijn autisme niet super merkbaar is. Ik ben meer een doorsnee autist.”
Wat vind je de grootste obstakels om te leven met autisme?
“In mijn geval zou dat werk vinden zijn. Ik heb veel moeite met het zoeken van werk in het normale werkcircuit. Eigenlijk zijn de beschutte werkplaatsen – werkplaatsen voor kwetsbare mensen – ook niet altijd goed aangepast aan mensen met autisme.”
Wat vind je het mooiste aan autisme?
“Het mooiste is dat veel mensen met autisme een obsessie hebben. Ze hebben één echte interesse waarin ze helemaal in opgaan. Bij mij zijn dit superhelden. Bezig zijn met superheldenfilms en -strips maken mij blij. Ik vind het bijvoorbeeld ook interessant om naar de Facts-beurs te gaan in Gent.
Ik schrijf ook zelf verhalen in mijn vrije tijd. Mijn favoriete superheld is Spiderman, een van de eerste superhelden waar ik fan van werd.”
Waar ondervind je het meeste nadeel aan?
“Het is moeilijk om op een normale manier werk te vinden omdat ik niet zelfstandig kan werken. Mijn zwakste punt is concentratie. Ik ben zeer snel afgeleid. Dat maakt het lastig op de werkvloer.
Ik ben naar een school gestuurd geweest waar ik leerde om te werken in een beschutte werkplaats. Dat is vooral met de handen werken, maar motorisch ben ik niet zo sterk. Ik ben sterker met mijn hoofd.
Mijn droomjob is niet realistisch. Ik zou namelijk het liefst scenario’s schrijven voor superheldenfilms.”
Wat wil je graag zeggen tegen mensen om autisme beter te begrijpen?
“In dat geval zou ik zeggen dat mensen moeten begrijpen dat autisme gewoon een andere manier is van’ zijn’. Het betekent niet dat we minder zijn, alleen dat we anders denken, anders voelen en anders reageren op de wereld om ons heen.
Als mensen daar meer begrip voor tonen, zou het voor ons al een stuk makkelijker zijn om onze plek te vinden in de samenleving.”